Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Henryk Świca   "97% naukowców popiera teorię Antropogenicznego Globalnego Ocieplenia".
Kategorie
0

"97% naukowców popiera teorię Antropogenicznego Globalnego Ocieplenia".

 

"Prawda została już ustalona, żadne fakty jej nie zmienią"

Gazeta Wyborcza o katastrofie smoleńskiej.

 

Od kilkunastu lat wielokrotnie pojawiają się stwierdzenia, że 97% naukowców potwierdza teorię AGW (Antropogenic Global Warming) czyli Antropogenicznego Globalnego Ocieplania. Sam Al Gore lubi mawiać: "Nauka już się wypowiedziała. Teraz jest czas na działanie". Skoro wszystko jest już ustalone i jasne to po prostu nie ma o czym rozmawiać. Trzeba tylko wprowadzać nowe prawa i przepisy aby ratować ludzkość i planetę. Takie podejście do sprawy jest niezmiernie ważne dla teorii AGW. Chodzi o to aby ludzi, którzy mają odmienne zdanie sprowadzić do poziomu zacofanych głupków. Zacofanych bo nie idą z duchem czasu. W momencie gdy cały postępowy i oświecony świat już od dawna wie o zagrożeniach pochodzących od CO2 i jest gotowy do budowy nowego społeczeństwa, nowego ładu, dalej są tacy co się wahają i rzucają kłody pod nogi. Nie idą w marszu z innymi. Głupich, bo nie są w stanie zrozumieć prostych artykułów w gazetach i prezentacji telewizyjnych. Nie wymaga się od nich zrozumienia jakichś tam praw fizyki ale tylko zwykłej zdrowej reakcji na podstawiane im "fakty" i prognozy. Jeżeli ktoś nie spełnia nawet takiego minimum to  naprawdę nie ma o czym z nim rozmawiać i należy go usunąć na margines ażeby nie przeszkadzał. Dodatkowo osoby te są określane nazywane sceptykami i niedowiarkami (ang. deniers). Chodzi tu o podważenie wiarygodności każdego kto by miał swoją opinię.

            Zobaczmy jednak skąd się wzięło to 97% poparcia. W 2009 roku John Cook ze współpracownikami opublikował artykuł [16] opisujący stan poparcia dla teorii AGW w świecie naukowyn. Przebadano 1200 publikacji z lat 1991-2011, które zawierały słowa "globalne ocieplanie" oraz "globalna zmiana klimatu".  Następnie podzielono je na dwie kategorie. W pierwszej grupie nie wyrażano opinii na temat globalnego ocieplania (66.4%) oraz drugą grupę gdzie wyrażano opinię na ten temat (32.6%). W grupie, która miała opinię na temat globalnego ocieplania 97% autorów uważało, że jest ono spowodowane działaniem człowieka. Z artykułu wybrano więc cząstkową konkluzję i używano ją w mediach i prezentacjach. Artykuł był mocno krytykowany za nienaukowe podejście do problemu i mylne, tendencyjne ustawianie pytań bo nie wyjaśniono jak należy traktować pierwszą grupę. To, że nie miano tam opinii na temat globalnego ocieplania oznacza też, że omawiano tam wpływ czynników naturalnych na klimat a nie człowieka. Podsumowując można więc powiedzieć, że w analizie 1200 artykułów 32% autorów popiera teorię AGW a 66% ich nie popiera!  Cook powoływał się też na wcześniejsze publikacje, które wykazywały konkluzje zbliżone do jego własnych: Doran i Zimmerman 2009-97% poparcia, Andereg at al 2010-także 97%.  Widać, że liczba 97 jest ich ulubioną. Wyjątkiem jest publikacja Naomi Oreskes -2014, która wykazała 100% poparcia. All Gore nie pozostał w tyle i niedawno podniósł poprzeczkę do z 97% do 99,9%. Artykuły te były krytykowane za nienaukowe i wręcz amatorskie metody badawcze. W przeciwieństwie do powyższych publikacji pozostają badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Meteorologiczne [1] gdzie wykazano, że w grupach zawodowych związanych z pogodą i klimatem tylko 52% respondentów uważa, iż globalne ocieplanie jest głównie powodowane działalnością ludzką co pokazuje rys 1.


Rys. 1. Dane ankiety Amerykanskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego.  Tylko 52% respondentów-kolor żółty uważa, że globalne ocieplanie powoduje działalność człowieka.

 

Inna ankieta tego stowarzyszenia wykazała, że 89% meteorologów wierzy w zjawisko ocieplania klimatu (nie wskazując na jego pochodzenie) lecz tylko 30% z nich uważa to za zagrożenie.  Dodatkowo na przestrzeni lat opublikowano wiele artykułów obalających mit 97% poparcia dla teorii AGW. Prawdziwa liczba autorów popierających teorię AGW wynosi od 30% do 50% i wacha się w zależności od badanego środowiska oraz ułożenia ankiety.  Prawda odbiega więc znacznie od przekazu medialnego.
Henryk Świca

 1.Meteorologists’ views about global warming: A survey of American Meteorological Society professional members  doi:10.1175/BAMS-D-13-00091.1 http://journals.ametsoc.org/doi/pdf/10.1175/BAMS-D-13-00091.1 

Ten wpis czytano 879 razy.
Odsłon: 1637
Henryk Świca
Jestem lekarzem medycyny. Od lat śledzę sprawy "Globalnego Ocieplenia" Nie lubię być okłamywany.
<< Kwiecień 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »